Патентні дослідження

Патентні дослідження – дослідження технічного рівня й тенденцій розвитку об’єктів техніки, їх патентоспроможності, визначення ситуації щодо використання прав на об’єкти інтелектуальної власності, виявлення порушення прав власників чинних охоронних документів і заявників на об’єкти інтелектуальної власності. 

В Україні проведення патентних досліджень регламентовано державним стандартом ДСТУ 3575-97 «Патентні дослідження. Основні положення й порядок проведення». Згідно ДСТУ 3575-97 патентні дослідження – системний науковий аналіз властивостей об’єкта господарської діяльності протягом його життєвого циклу, які випливають з правової охорони об’єктів промислової власності. Проведення патентного дослідження передбачає комплекс робіт, що включають: проведення патентно-інформаційного пошуку, обробку, систематизацію та аналіз інформації, оформлення отриманих результатів у вигляді звіту про патентні дослідження.

Патентно-інформаційний пошук – пошук, який проводиться з метою встановлення рівня техніки, визначення обсягу прав власника охоронного документа, визначення умов реалізації прав власників охоронних документів на винахід, корисну модель, промисловий зразок, знак для товарів і послуг та інші об’єкти інтелектуальної власності.

Патентно-інформаційні пошуки проводяться для:

  • визначення доцільності та можливості одержання чи надання правової охорони об’єктів промислової власності;
  • попередньої оцінки відповідності об’єктів промислової власності умовам охороноздатності (патентоздатності);
  • визначення ситуації щодо використання прав на об’єкти промислової власності та порушень прав власників чинних охоронних документів та заявників.

Послуги з проведення патентно-інформаційних пошуків:

  • тематичний пошук – патентних документів за обраною тематикою, зокрема для виявлення рівня техніки з метою встановлення новизни та винахідницького рівня;
  • перевірка на патенту чистоту – патентних документів права правовласників яких можуть бути порушені;
  • пошук на дійсність охоронних документів – визначення правового статусу патентних документів;
  • іменний (фірмовий) пошук – патентних документів обраних авторів, заявників, патентовласників;
  • нумераційний пошук – конкретних патентних документів;

Відповідно до «Положення про представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених)» патентний повірений має право проводити дослідження об’єктів інтелектуальної власності та науково-дослідні роботи, та готувати висновки за їх результатами.

Найчастіше проводиться тематичний пошук з метою визначення доцільності та можливості одержання чи надання правової охорони об’єктів промислової власності. В результаті тематичного пошуку зазвичай отримують патентні документи, що можуть бути використані як аналоги технічного рішення, яке буде описане в заявці на винахід (корисну модель). При цьому, за бажанням, можливо провести як, мінімально, пошук локальну новизну (за базами даних УКРНОІВІ), так і, бажано, пошук на світову новизну (за базами даних провідних патентних відомств світу).

Результати патентно-інформаційного пошуку оформлюються у вигляді підбірки знайдених при пошуку патентних документів, короткого або розгорнутого звіту про пошук, зокрема, у вигляді звіту про патентні дослідження відповідно до ДСТУ 3575-97 «Патентні дослідження» та ДСТУ 3574-97 «Патентний формуляр».